
| Chatbox |
| Anakin |
| I haven't been in desert forever, but all my bounties are there, maybe I should try it out |
| Larceny |
| Enigma- Fair. I only sell ones I end up not being super attached to like I thought at first |
| Enigma |
| The only exception is if the wolf is going to a good home where it will be used lots. Sometimes I'd rather not sell at all if I know the wolf is only going to be used once in a blue moon |
| Larceny |
| Enigma- Hahah better than the battle wolf XD I will NOT sell for under 8 apples minimum, they are too valuable to my pack to sell for less than that |
| Enigma |
| OH okay 😠thank goodness lol. But I would consider that a steal for a hearthstone too, considering how much time it takes to rack up enough claws for one. |
| Enigma |
| @Larce Yes, well it depends on the wolf itself. If it's gotten CP through talents then I guess you can afford to sell a little cheaper, however you should price for the talents as well. If you paid for CP most times it's a cost sink so it must be factored into the price. Along with your personal time spent training the wolf it's looking to be around minimum 3 apples/3k a wolf. I don't sell for under 5 apples/5k because I think about how much time it would take me to make that same amount in explore. Plus, these days it takes several floors to train a wolf so I factor that time in as well |
| Enigma |
| @Cres They're food items. My initial guess was that my fat ass wolves were eating them in the encounter which is why I never saw them. I was still right, they were eating them at every feeding |
| Caeruleum |
| i check bald market 3752 times a day and ive never found 25 mush one 😠lucky winter, lucky |
| Winterfell |
| I got a rating feather for 25 mush and sold it for 50 :/ I didn't know they were valuable |
| Enigma |
| @Larce Aw. I personally wouldn't sell for under 5 apples for each wolf, they're so much work to grow. 1.7k can be made within two floors of explore using the same wolf |
| Larceny |
| Enigma- Just what I can haha. I am on the grind to make my customs when I can. I have already bought myself 5 den spaces with them too |
| Quests |
| Alliance Battles |
| Challenges |
![]() | Green Python : +1 |
![]() | Badger : +3 |
![]() | Snapping Turtle : +1 |
| Chatbox |
| Anakin |
| I haven't been in desert forever, but all my bounties are there, maybe I should try it out |
| Larceny |
| Enigma- Fair. I only sell ones I end up not being super attached to like I thought at first |
| Enigma |
| The only exception is if the wolf is going to a good home where it will be used lots. Sometimes I'd rather not sell at all if I know the wolf is only going to be used once in a blue moon |
| Larceny |
| Enigma- Hahah better than the battle wolf XD I will NOT sell for under 8 apples minimum, they are too valuable to my pack to sell for less than that |
| Enigma |
| OH okay 😠thank goodness lol. But I would consider that a steal for a hearthstone too, considering how much time it takes to rack up enough claws for one. |
| Enigma |
| @Larce Yes, well it depends on the wolf itself. If it's gotten CP through talents then I guess you can afford to sell a little cheaper, however you should price for the talents as well. If you paid for CP most times it's a cost sink so it must be factored into the price. Along with your personal time spent training the wolf it's looking to be around minimum 3 apples/3k a wolf. I don't sell for under 5 apples/5k because I think about how much time it would take me to make that same amount in explore. Plus, these days it takes several floors to train a wolf so I factor that time in as well |
| Enigma |
| @Cres They're food items. My initial guess was that my fat ass wolves were eating them in the encounter which is why I never saw them. I was still right, they were eating them at every feeding |
| Caeruleum |
| i check bald market 3752 times a day and ive never found 25 mush one 😠lucky winter, lucky |
| Winterfell |
| I got a rating feather for 25 mush and sold it for 50 :/ I didn't know they were valuable |
| Enigma |
| @Larce Aw. I personally wouldn't sell for under 5 apples for each wolf, they're so much work to grow. 1.7k can be made within two floors of explore using the same wolf |
| Larceny |
| Enigma- Just what I can haha. I am on the grind to make my customs when I can. I have already bought myself 5 den spaces with them too |
| Den Of | Creek |
| |||||||||||||||
![]()
|
| Pack Happiness | 0 |
| ||
Highly inactive. Contact me offsite if you need me. I am not actively participating in WolfPlay. I am only checking in for art and such. let the sun beat down upon my face, and stars fill my dreams ☆━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━☆ Jay ⎈ male ⎈ American ⎈ originally game year 8 ⎈ roleplayer ⎈ writer roleplays: Scenes, forums; literate; inactive; read topic below first characters + info: https://wolfplaygame.com/forums.php?f=21&t=10247 pms: open to all friend requests: no random friend requests breeding: negotiable in PMs wolf sales: not unless explicitly stated; prices negotiable ☆━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━☆ THE R P Chttps://wolfplaygame.com/forums.php?f=2&t=34 The RPC, or Realistic Pack Challenge, is a WolfPlay challenge meant to simulate a realistic wolf pack by incorporating real-world elements into a more or less fantasy game. ☆━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━☆ i'm a traveler of both time and space to be where i have been 1 Comments |
| ||||||
|
| ||
| ||
|
| ||
|
| ||||||||||
|
| ||||||||||
|
| ||||||||||
|
| ||
|
| ||
Earn Snowflakes in explore. The more you collect, the more prizes you can buy! |
| ||
|